Egzotyczne rośliny pozostają kluczowym elementem dekoracyjnym naszych mieszkań i domów. Trudno bez nich wyobrazić sobie modne wnętrze. Które gatunki stają się obecnie coraz bardziej popularne? Ograne w poprzednich sezonach ciemne monstery powoli zamieniamy na ich kultywary wybarwione pstrokato, albo na inne gatunki – begonie, lub filodendrony w odcieniach różu i fioletu.
Czas koloru
Po latach wnętrzarskiego dążenia do minimalizmu, mody na beże i naturalność przełamaną jedynie intensywną zielenią pojedynczych okazów monstery czy bananowca, konsumenci zapragnęli by w ich domach pojawiło się więcej szaleństwa. Wyszukiwania haseł takich jak „dark anturium” czy „variegated philodendron” w 2024 roku skoczyły w górę w statystykach Google. Frazy opisujące np. bardzo ciemną odmianę anturium „Ace of Spades”, „Black Queen” i „Black Love” uzyskały ponad 60 milionów odsłon na TikToku. Ale anturium o ciemnych liściach to nie jedyna viralowa roślina domowa.
Na pierwszy plan wysuwają się wszystkie gatunki, które możemy spotkać w odmianach o liściach kolorowych, niekoniecznie zielonych. Najpopularniejszy jest Ficus elastica, np. odmiana „Belize” o różowawych liściach. Do grona modnych roślin dołączyła teraz także nowość – różowolistny filodendron „Pink princess” i filodendron o ciemnych liściach, czyli odmiana „Black Cardinal”. Inne popularne gatunki roślin doniczkowych o kolorowych liściach, dostępne w dużej gamie odmian, to kaladium.
Powrót Begonii
Kojarzone kiedyś z parapetem babci begonie ostatnio święcą triumfy w świecie miłośników trendów wnętrzarskich. Ich nieduży rozmiar pozwala z łatwością wykorzystać je do tworzenia pojedynczych mini-aranżacji na komodzie, stoliku, biurku czy przy oknie. Im bardziej kolorowa i zaskakująco wybarwiona begonia, tym lepiej. Co ważne, uwagę kierujemy na ich liście i łodygi, często w barwie bordowej czy czerwonej, nie na kwiaty, jak w przypadku odmian ogrodowych.
Wybór begonii do uprawiania na parapecie jest ogromny – zarówno jeśli chodzi o gatunki, jak i odmiany. Warto pamiętać, że begonie wymagają regularnego podlewania i na pewno trudno nazwać je rośliną „nie do zdarcia”. Jednak wysiłek włożony w ich pielęgnację się opłaci. Efekt dekoracyjny może równać z tym, który wnosi do pomieszczenia wazon ze świeżymi kwiatami ciętymi. Bardzo efektownie wygląda grupa begonii o różnym żyłkowaniu i wielkości liści zestawiona ze sobą.
Nieduże rośliny – duży efekt wow
Czy rozmiar kwiatka ma znaczenie? Do tej pory wydawało się, że tak – marzyliśmy by w naszych domach pojawiły się wielkie, półtorametrowe figowce, bananowce czy ogromne monstery. Obecnie coraz częściej poszukiwane są małe okazy, które nadrabiają urodą liści czy innymi walorami dekoracyjnymi. Medinilla wspaniała to jeden z ciekawszych przykładów rośliny, która w wersji handlowe najczęściej występuje jako niewielki, ok. 40 cm okaz. Ta egzotyczna piękność prosto z Filipin nawet gdy jest niewielkich rozmiarów, potrafi fantastycznie ozdobić pokój dzięki spektakularnym, pięknym zwisającym kwiatostanom w kolorze bladego różu.
Marmurki i wzorki
Dwu i trzykolorowe liście? To na parapetach w 2025 roku must-have! Najbardziej pożądane są rośliny z tzw. marmurkowym deseniem, lub wyrazistym żyłkowaniem. Gatunki, które idealnie wpisują się w ten trend, to begonia królewska „Indian Summer”, Anturium aarocqueanum, Filodendron verrucosum, alokazje, Afelandra squarrosa a także różne odmiany kaladium, np. „Casey”.
Pełna oferta roślin doniczkowych 2025 i akcesoriów do ich pielęgnacji dostępna w sieci sklepów Leroy Merlin oraz na https://www.leroymerlin.pl/
Dodatkowe informacje i zdjęcia wysokiej rozdzielczości:
pmadejlubera@leroymerlin.pl
Link do zdjęć: TUTAJ