Firma Leroy Merlin Polska razem z ponad 100 europejskimi przedsiębiorstwami i inwestorami podpisała list wspierający Unię Europejską w ambicji redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 90% do 2040 roku. Wspólna inicjatywa określa konkretne cele transformacji gospodarczej i energetycznej na rzecz neutralnej klimatycznie Unii Europejskiej.
Jest to inicjatywa międzynarodowej organizacji biznesowej Corporate Leaders Groups (CLG), która przekazała list Radzie ds. Środowiska (ENVI) Parlamentu Europejskiego na jej posiedzeniu pod koniec marca 2024 roku. Treść listu w języku angielskim można przeczytać tutaj.
Leroy Merlin Polska wśród liderów europejskiego biznesu i inwestorów
Leroy Merlin Polska jako jedyna firma z Polski znalazła się w gronie sygnatariuszy listu biznesu, który w jej imieniu podpisał Jacek Hutyra, dyrektor ds. ESG.
– Nie tylko jako reprezentant firmy, ale przede wszystkim jako obywatel, jestem dumny z przystąpienia Leroy Merlin Polska do tej inicjatywy, która wspiera niezbędne przyspieszenie ambicji klimatycznych dla Europy. To konieczne dla poprawy stanu naszego środowiska naturalnego i zdrowia publicznego, ale też ważne w walce o naszą gospodarczą konkurencyjność. Jak każda wielka firma i my mamy wiele do zrobienia. Ale już działamy – kontynuujemy naszą transformację energetyczną, pracujemy nad redukcją emisji naszych produktów i usług, ruszyliśmy z ofertą Oszczędnego Domu dla naszych klientek i klientów, żeby również oni mogli łączyć oszczędności finansowe ze znacznym obniżeniem swoich emisji. Dołączenie do głosu europejskiego biznesu wspierającego ambitne cele klimatyczne to dla nas naturalne uzupełnienie tych działań. – podkreśla Jacek Hutyra.
Ponad 100 firm – jeden głos na rzecz ochrony klimatu
List otwarty do UE został podpisany przez 85 przedstawicieli przedsiębiorstw i inwestorów oraz 22 reprezentantów biznesowych stowarzyszeń. Oznacza to, że ponad 100 organizacji z całej Unii Europejskiej, zatrudniających łącznie ponad milion pracowników i zarządzających bilionami euro, połączyły siły, wzywając do wyznaczenia ambitnego celu i podkreślając pilność kryzysu klimatycznego.
Jest to wspólny głos biznesu z różnych branż i sektorów za uznaniem redukcji emisji i działań na rzecz ochrony klimatu jako kluczowego elementu ogólnej strategii Unii Europejskiej mającej na celu osiągnięcie tych celów.
Wszyscy sygnatariusze, podpisując list, zgodnie przyznali, że określenie ambitnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 90% do 2040 r. w porównaniu z poziomem w 1990 roku:
- wpłynie korzystnie na gospodarkę w zakresie konkurencyjności,
- zwiększy bezpieczeństwo energetyczne zarówno obywateli, jak i przedsiębiorstw,
- pomoże w dekarbonizacji wielu działalności biznesowych,
- wesprze rozwój innowacji i w rezultacie wzrost gospodarczy,
- przyczyni się tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy, oszczędności i poprawy efektywności,
- poprawi zdrowie i dobre samopoczucie obywateli.
Wspólna inicjatywa ponad 100 przedstawicieli europejskich przedsiębiorstw i inwestorów określa konkretne cele i zasady niezbędnej transformacji gospodarczej i energetycznej na rzecz neutralnej klimatycznie Unii Europejskiej.