Nawet w najdłuższe dni lata nie obejdziemy się bez oświetlenia domu i ogrodu, które zapewni nam nie tylko komfort i bezpieczeństwo po zmroku, ułatwi poruszanie się na zewnątrz domu i co równie ważne wydobędzie z mroku najpiękniejsze fragmenty ogrodu. Dzięki umiejętnie dobranym lampom nie musimy uciekać do domu tuż po zachodzie słońca a długie wieczorne godziny możemy spędzić na świeżym powietrzu.
Zanim zasiądziemy w wygodnym fotelu na tarasie musimy starannie zaplanować oświetlenie i wybrać odpowiednie lampy zewnętrzne, takie, które oświetlą nam wejście do domu, wjazd do garażu, ścieżkę do furtki. Zapewnią bezpieczeństwo i ułatwią poruszanie po terenie a jednocześnie stworzą jedyny w swoim rodzaju nastrój wokół domu i w ogrodzie. W najnowszej kolekcji produktów do oświetlenia ogrodu, tarasu i balkonu LEROY MERLIN znajdują się praktyczne i oszczędne lampy LED, lampy solarne, czujniki zmierzchowe, ruchu, czasowe i inne artykuły. Lampy wykonane są z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych, wody, temperatury czy zabrudzeń, a więc trwałe i bezpieczne. Wzornictwo oświetlenia zewnętrznego, podobnie jak lamp używanych we wnętrzach podlega zmianom, modyfikacjom i modzie. Tak więc w kolekcji LEROY MERLIN znajdziemy proste, minimalistyczne słupki, kubiki i reflektory w kolorach czarnym, białym i srebrnym, pasujące do nowoczesnych budynków i ogrodów, lampy w stylu orientalnym z metalu w kolorze srebrnym i miedzianym czy ozdobne żarówki niewymagające opraw.
1. Lampa ogrodowa stojąca CUBY 60W. 2. Kinkiet ogrodowy MEADOW 20W. 3. Kinkiet ogrodowy IDYLLE 15W. 4. Lampa wisząca LAMPION 60W. 5. Lampa solarna SAMOA. 6. Latarenka solarna METALOWA. 7.Lampa wisząca TARAS 25W. 8.Latarenka solarna ABELIA.
W ogrodzie niezastąpione są lampy mocowane na słupkach o różnej wysokości, oczka świetlne oświetlające drogę i oczywiście kinkiety mocowane na elewacji budynku. Lampy wiszące sprawdzą się na zadaszonym tarasie lub miejskim balkonie, a więc tam gdzie przewody elektryczne możemy ukryć. Popularne reflektorki mogą służyć do podświetlenia szczególnie urokliwego zakątka ogrodu, kępy krzewów lub małej architektury.
Na specjalną uwagę zasługują lampy solarne, które coraz częściej zastępują tradycyjne oświetlenie ogrodu.
Nie wymagają zasilania i montażu okablowania, przez co można je instalować bez przeszkód w już urządzonym ogrodzie, nie niszcząc przy tym rabatek czy trawnika. Lampy solarne są niezastąpione także tam gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej np. na biwaku, niezelektryfikowanych ogródkach działkowych, wycieczce w leśne ostępy oraz w sytuacji gdy chcemy, w sposób specjalny, podkreślić charakter naszego ogrodu. Lampy solarne czerpią energię z promieniowania słonecznego, są więc przyjazne dla środowiska naturalnego i naszych portfeli. Automatycznie ładują się podczas dnia, a włączają po zmierzchu. Dodatkową zaletą lamp jest ich trwałość: diody dające światło mogą pracować nawet 100 000 godzin. Niestety w naszym klimacie możemy docenić wszystkie ich walory tylko w sezonie letnim.
9. Żarówki solarne. 10. Lampa LED z czujnikiem ruchu KULA SOLARNA. 11. Słupek ogrodowy LED z czujnikiem zmierzchowym. 12. Lampa solarna RATAN. 13. Lampa solarna ALASKA. 14. Lampa solarna. 15. Lampiony solarne.
Oszczędność i bezpieczeństwo.
Joanna Chmurska, szefowa produktu działu Lampy LEROY MERLIN podpowiada na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając oświetlenie ogrodu: „Coraz częściej świadomie wybieramy produkty energooszczędne. W przypadku oświetlenia zewnętrznego powinniśmy zainteresować się przede wszystkim produktami wyposażonymi w czujniki zmierzchu i ruchu (lub takie źródła światła) albo lampami solarnymi, które nie wymagają instalacji elektrycznej i nie pobierają prądu. Warto także rozważyć zainstalowanie całego systemu oświetleniowego zasilanego bezpiecznym napięciem 12V, który w miarę potrzeb można rozbudowywać o kolejne lampy, dodawać oświetlenie świąteczne lub, uatrakcyjniające nasze „garden party”, girlandy świetlne. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie lampy (230V) do użytku na zewnątrz powinny być zabezpieczone przed wpływem wilgoci i pyłu. Określa to współczynnik IP. Minimalny współczynnik dla lamp ogrodowych powinien wynosić IP44 (dla lamp umieszczanych pod dachem na zewnątrz), ale zdecydowanie lepiej wybierać lampy o współczynniku IP65 lub IP67 (tj. zabezpieczone przed ciągłym kontaktem z wodą). Nigdy przecież nie wiadomo czy nie zdarzy się gwałtowna ulewa lub oberwanie chmury. Lampy ogrodowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na rdzę, warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia środowiska. Polecam lampy z plastiku, stali nierdzewnej lub malowanego proszkowo, dobrej jakości, aluminium. Zwróćmy uwagę na styl i kolor lamp i dopasujmy je do charakteru naszego ogrodu”.
Więcej informacji na www.leroymerlin.pl