22 kwietnia podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Tym razem pod hasłem Sprzątanie świata łączy ludzi. I chociaż do tradycyjnego finału Akcji, który odbędzie się w trzeci weekend września, zostało jeszcze dużo czasu, to od 22 kwietnia, można już rejestrować i organizować akcje terenowe pod sztandarami tegorocznej edycji. Tak też uczynili pierwsi pracownicy Leroy Merlin, którzy 21 kwietnia w Krakowie, przeprowadzili swoją akcję realizowaną we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia.
Bohaterowie naszej Ziemi w Akcji Sprzątanie świata
Bohaterowie naszej Ziemi – pracownicy sieci Leroy Merlin w tym roku zgłosili Fundacji Nasza Ziemia, że wcześniej niż w roku 2021 chcą ruszyć do sprzątania swoich kawałków Polski. W marcu 2023 roku rozpoczęły się więc intensywne przygotowania do II edycji akcji „Zostań Bohaterem naszej Ziemi”.
77 sklepów oraz centrala tej sieci w całej Polsce do końca czerwca spróbuje pobić niechlubny wynik zebranych z natury odpadów w 28. edycji, czyli 33 tony! Efekt ich zaangażowania zostanie zaliczony do ogólnopolskiego raportu 30. jubileuszowej Akcji Sprzątanie świata w Polsce.
Myśl globalnie, działaj lokalnie
Kwatera Główna 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska już wystosowała zaproszenia do wolontariuszy Leroy Merlin, w których oznaczona została data powołania Liderów Lokalnych Sztabów akcji „Zostań Bohaterem naszej Ziemi” oraz prośba o wyznaczenie miejsc, które w tym roku zostaną posprzątane.
– „Mamy już za sobą szkolenia online: „Droga do Sprzątania świata”, które zostało wzbogacone o doświadczenia z 2021 roku. Zaczęły się prace związane z formalnościami: zgody na sprzątanie wybranego terenu i umowy na odbiór odpadów. Na koniec pozostanie zebranie przez Lidera grupy, zapewnienie worków i rękawic oraz oznaczenie daty wydarzenia.” – mówi Grzegorz Mikosza Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata w Polsce. – „Na każdym etapie Liderzy Sztabów Lokalnych Leroy Merlin mogą liczyć na wsparcie i pomoc Fundacji Nasza Ziemia” – dodaje.
Dzień Ziemi
– „Rozpoczęliśmy nasze akcje terenowe 21 kwietnia, czyli w przeddzień Dnia Ziemi, a zakończymy 30 czerwca. Ta symboliczna data ma nam wszystkim uświadomić jak ważna jest nasza planeta. Nie mamy innego domu, więc z całych sił powinniśmy o niego dbać” – mówi Agnieszka Bolek prezeska Fundacji Leroy Merlin.”
78 lokalnych sztabów akcji terenowych w całej Polsce, w tym roku powalczy również o „eko granty” w 10 kategoriach. Liczyć się będzie między innymi najwięcej kilogramów zebranych śmieci, czy najdziwniejszy znaleziony w naturze śmieć. Zwycięskie zespoły wybiorą lokalną placówkę, której zaoferują kwotę ekologicznego wsparcia. W roku 2021 trzy zwycięskie sztaby Leroy Merlin: Poznań Swadzim, Jabłonna i Świdnica przeznaczyły po 1000 złotych na zakup koszy i worków do segregacji odpadów, które przekazano do szkół i stowarzyszeń lokalnych.
– „Tegoroczny plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego znakomicie puentuje hasło 30. edycji akcji: „Sprzątanie świata łączy ludzi”, odnosząc się do symboliki pomocnych rąk, które od 30 lat wypełniają po brzegi odpadami znajdowanymi w naturze, ogromne ilości worków. Cieszymy się więc, że do jubileuszowej edycji Akcji tak licznie dołączają pomocne dłonie pracowników Leroy Merlin. Stanowi to nie tylko ogromne wsparcie dla Akcji, ale jest też dowodem, że możemy działać RAZEM, po to by osiągnąć więcej. Kto wie, może uda nam się wspólnie pobić rekord Akcji z 2021 roku – komentuje Beata Butwicka prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia.
A przecież wystarczy nie śmiecić w miejscach, gdzie zwykle odpoczywamy, segregować nasze domowe odpady, promować ideę nieśmiecenia wśród najbliższych. Tylko tyle, ale jak się okazuje każdego roku podczas finału Akcji Sprzątanie świata – aż tyle! Śmiecimy bowiem na potęgę.
Więcej o akcji Zostań Bohaterem naszej Ziemi:
Agnieszka Bolek
Prezes Fundacji Leroy Merlin
Tel. kom 512 012 474
Email: fundacja@leroymerlin.pl
Więcej o 30. Akcji Sprzątanie świata
Grzegorz Mikosza
Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska
Tel.: 668274181
Email: grzegorz@naszaziemia.pl
O 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska
Akcja Clean up the World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tą Akcją w Polsce. W Akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to by sprzątać, ale o to by nie śmiecić i poprawnie segregować odpady. Edukacyjny charakter Akcji jest zatem najważniejszy, a fakt docierania z przesłaniem do ogromnej liczby Polek i Polaków, w tym dzieci i młodzieży szkolnej, jest w naszej opinii najważniejszy. Istotnym elementem Akcji jest również budowanie partnerstwa i wspólnoty, działanie wszędzie w Polsce – zarówno terytorialnie, jak i w grupach wiekowych – oraz kształtowanie światopoglądu w duchu poszanowania środowiska. Na świecie rokrocznie w Clean up The World uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się zawsze w trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm i instytucji w sprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. W roku 2021 Kapituła Konkursu Polskiej Izby Ekologii dostrzegła, iż sztandarowy program Fundacji – Akcja Sprzątanie świata – Polska w ostatnich dziesięcioleciach przyczyniła się w sposób znaczący do poprawy stanu naszej planety i przyznała Fundacji za ten program prestiżowy Ekolaur XX-lecia, zaś Kapituła Nagrody Zielony Orzeł Rzeczpospolitej w roku 2022, przyznała Mirze Stanisławskiej-Meysztowicz tę nagrodę i tytuł „Tytanka”, właśnie za Akcję.
W tym roku, w weekend 15-17 września, Akcja odbędzie się po raz 30-sty. Patronem Honorowym Akcji Sprzątanie świata – Polska jest Ambasada Australii.