Agapant to jedna z najpiękniejszych roślin na balkony i tarasy. Cechuje go wyjątkowa barwa kwiatów, tak pożądana wśród ogrodników. Błękitne, szafirowe, niebieskie a nawet fioletowo-czarne kwiatostany zdobią roślinę przez cały sezon, co w połączeniu z atrakcyjnymi mieczowatymi liśćmi czyni agapant jednym z najbardziej dekoracyjnych wyborów wśród roślin doniczkowych na taras.
Agapant – co to za gatunek?
Agapanthus sp. znany jako agapant afrykański, przynależy do rodziny amarylkowatych, czyli Amaryllidaceae. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego – słów „agape” oznaczającego miłość oraz „anthos”, które oznacza kwiat. Zwany jest niekiedy „lilią Nilu” lub „lilią afrykańską”. Dawniej mogliśmy go spotkać jedynie podczas zagranicznych wycieczek w historycznych rezydencjach zachodniej Europy, eleganckich ogrodach publicznych i hotelach. Coraz częściej jednak Agapant gości i w polskich ogródkach, jako piękna dekoracja tarasu, patio lub balkonu – niestety ze względu na niską mrozoodporność uprawa tej rośliny w gruncie u nas nie jest możliwa. Co zrobić, by uprawa agapantu się udała i by roślina cieszyła nas swoimi wielkimi niebieskimi kwiatami? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
Uprawa agapantów
Osoby rozważające udekorowanie tarasu agapantami zastanawiają się, czy uprawa tej rośliny nie będzie trudna. Pomocna może być wiedza o tym skąd roślina pochodzi – w stanie dzikim można spotkać ją na terenie południowej Afryki (stąd nazwa Agapant afrykański lub lilia afrykańska). Szczególnie często agapanty spotkać można na ciepłych, skalistych wzgórzach, gdzie jego korzenie wciskają się pomiędzy skalne szczeliny. Naturalnie więc rośliny te będą czuły się dobrze w żyznym, ale jednocześnie przepuszczalnym podłożu i w miejscu nasłonecznionym, pozbawionym cienia. Agapant dodatkowo lubi, gdy jego korzenie napotykają „przeszkody”, tak jak ma to miejsce w naturze, gdy rośnie na skalnych rumowiskach. Dobrze jest więc, poza odpowiednim drenażem w doniczce, zapewnić agapantowi obecność kamieni. Sama donica nie powinna być duża – agapant lubi, gdy jego korzeniom jest dość ciasno.
Podłoże dla agapantów
Jaką ziemię wsypać do doniczki? Podłoże powinno być żyzne i nie zatrzymywać wody – dlatego idealna będzie mieszanka piasku, gliny oraz torfu. Taki mix powinien wystarczyć, by nasz agapant kwitł i rozwijał się pięknie. Można dla ułatwienia skorzystać z gotowych mieszanek dla roślin o podobnych wymaganiach – na przykład lawendy. Jak zawsze, gdy zależy nam na dużych, dekoracyjnych kwiatach, przyda się nawożenie w okresie wegetacyjnym preparatem o wysokiej zawartości fosforu.
Najpiękniejsze odmiany agapantów
Wspomnieliśmy już, że agapanty dobrze nadają się do sadzenia w pojemnikach, jako dekoracja tarasów i balkonów. Pojawia się zatem pytanie o to jaką odmianę tej rośliny wybrać. Dobra wiadomość jest taka, że producenci oferują coraz więcej odmian kolorystycznych tej pięknej rośliny. Błękitne baldachy to już nie jedyny wybór! W bogatej ofercie jaką można znaleźć w sklepach Leroy Merlin powodzeniem cieszą się także białe okazy (na przykład odmiana Fireworks o kwiatach u nasady fioletowych z gradientem aż do czystej bieli), a nawet ciemne agapanty, o kwiatach szafirowych, ciemnofioletowych i zbliżonych do czarnego (jak np. odmiana Black Jack). Poszczególne odmiany agapantów różnią się nie tylko kolorem kwiatów, ale także wzrostem.
Agapanty z oferty Leroy Merlin dostępne są w wybranych sklepach stacjonarnych.
Dodatkowe informacje i zdjęcia wysokiej rozdzielczości:
pmadejlubera@leroymerlin.pl
Link do zdjęć: TUTAJ