Gdy rozejrzymy się wokół naszego mieszkania to zauważymy, że większość powierzchni jest płaska, pionowa lub pozioma. Otaczają nas proste ściany, a chodzimy po równych podłogach. Podłogi i ściany traktujemy zazwyczaj po macoszemu, najczęściej stanowią neutralne tło. Najwyższy czas to zmienić i wykorzystać potencjał tkwiący w dużych powierzchniach do stworzenia atrakcyjnej, niebanalnej aranżacji przestrzeni.
Zapomnijmy o neutralnych podłogach, które stanowią tło dla pozostałych elementów wystroju. Teraz posadzka może stać się pełnoprawnym elementem dekoracyjnym, a nawet dominującą ozdobą. Wybór mamy ogromny: deski podłogowe, parkiety, panele laminowane i drewniane, płyty kamienne i płytki ceramiczne, wykładziny dywanowe i wiele innych rozwiązań. Nowoczesne materiały do wykończenia podłóg odmienią wygląd każdego pomieszczenia. Nadadzą mu indywidualny charakter. Są przy tym praktyczne, łatwe w pielęgnacji i mogą stanowić dodatkową izolację cieplną i akustyczną.
Drewno jest nadal niezastąpionym, lubianym materiałem do wykończenia podłóg. Jest trwałe, ciepłe i naturalne. Starannie pielęgnowane może nam służyć przez lata. Nadaje się do powtórnego przetworzenia. Podłogi drewniane są eleganckie, długo trzymają ciepło i mają właściwości antystatyczne. Decydując się na taką podłogę wybierzmy odpowiednią do pomieszczenia klasę ścieralności i unikajmy pomieszczeń wilgotnych. Drewno tego nie lubi. Dąb w różnych wybarwieniach i inne gatunki rodzimego drewna przeżywają swój renesans z powodzeniem zastępując połogi z drewna egzotycznego.
Gresy szkliwione i kamień są doskonałą alternatywą dla drewna, zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i zanieczyszczenia, a więc w kuchni, łazience czy przedpokoju. W coraz bardziej popularnych otwartych przestrzeniach mieszkalnych, gdy łączymy kuchnię z salonem lub salon z tarasem możemy z powodzeniem połączyć kilka rodzajów posadzki wydzielając w ten sposób różne strefy. Możemy też zastosować jeden materiał w całej otwartej przestrzeni zyskując efekt większej przestronności.
Panele winylowe zyskują coraz większą popularność. Charakteryzuje je wysoka klasa ścieralności, szybki i łatwy montaż, zadrukowana wierzchnia warstwa dekoracyjna imitująca drewno, kamień, marmur itp. oraz przystępna cena. Panele winylowe z powodzeniem tłumią dźwięki i mogą być stosowane na powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym. To idealne rozwiązanie na szybką metamorfozę wnętrza zwłaszcza, że wiele z nich można układać samodzielnie na istniejącej już podłodze.
Miękkie i stosunkowo łatwe w utrzymaniu w czystości wykładziny dywanowe charakteryzują się dobrymi właściwościami izolacyjnymi i akustycznymi. Są przy tym łatwe do samodzielnego ułożenia. Doskonale sprawdzą się w sypialni lub pokoju dziecinnym, izolując nas od hałaśliwych sąsiadów. Niestety mają też wady: podobnie jak dywany nie nadają się do domu alergika. Wykładziny dywanowe oznaczone są dwucyfrową liczbą, w której pierwsza oznacza przeznaczenie produktu, a druga wskazuje klasę wytrzymałości. Wykładziny oznaczone liczbami 21, 22, 23 nadają się do użytku w domu, a 31,32,33 – do obiektów użyteczności publicznej.
W kolekcji Leroy Merlin 2023 znajdują się materiały i produkty do wykończenia podłóg
w różnych stylach, o różnych parametrach użytkowych i do wszystkich pomieszczeń
w domu i mieszkaniu. Więcej inspiracji i informacji na www.leroymerlin.pl;